Ustrzeż się przed zaszyfrowaniem i utratą danych. Zabezpiecz je już dziś!

W ostatnim czasie u kilku naszych klientów doszło do zaszyfrowania danych. Co warte podkreślenia, byli wśród nich klienci posiadający zaawansowane i drogie serwery! Jak się zatem ustrzec?

Przede wszystkim należy zadbać o posiadanie aktualnej kopii bazy danych, aby uniknąć ręcznego odzyskiwania i wprowadzania danych do systemu. Kopia taka powinna być przechowywana poza serwerem, najlepiej w innej lokalizacji. Na nic nam się bowiem zdadzą zaawansowane dyski serwerowe skonfigurowane w ramach macierzy RAID jeżeli dojdzie do zaszyfrowania całego serwera…

Dane można przechowywać na serwerze NAS czy nawet na dysku zewnętrznym lub pendrive, ale co ważne – niewpiętym do serwera. Świetnym sposobem zabezpieczenia danych są też usługi chmurowe udostępniane przez producentów oprogramowania ERP. Takim narzędziem jest na przykład Archiwizator Azure firmy Soneta czy iBard Comarchu.

iBard jest rozwiązaniem relatywnie tanim, szczególnie biorąc pod uwagę to, że jest to koszt roczny, a kopie z oprogramowania Comarch ERP mogą tworzyć się automatycznie, np. w nocy. Jest to o wiele, wiele tańsze niż odzyskiwanie danych. Dodatkowo dla wielu użytkowników wartość dodaną tego narzędzia stanowi to, że można używać go również do przechowywania wszelkich innych plików, zdjęć czy dokumentów.

W ramach iBarda Comarchu oraz Archiwizatora Azure Sonety dostępne są różne pakiety, uzależnione od pojemności, wielkości bazy, ilości baz danych etc. Każda firma może więc wybrać coś dla siebie. Chętnie pomożemy Państwu w wyborze optymalnego pakietu oraz szerzej, w kwestii prawidłowego zabezpieczenia danych.

W celu uzyskania pomocy prosimy o kontakt na adres erp@polkas.pl. Jesteśmy też do Państwa dyspozycji pod numerem 012 634 05 44.